![](https://4.bp.blogspot.com/_7u6pg4EMmVw/S_i-YhU_w2I/AAAAAAAACzg/Ckh7hrkgdno/s400/flessa.jpg)
Από τις πολύ καλές εκπομπές που υπάρχουν στην ελληνική τηλεόραση, που δυστυχώς θάβεται στα …μαύρα μεσάνυχτα. Η απαστράπτουσα χθες Φλέσσα (και με το δίκιο της, αφού φιλοξενούσε έναν καθηγητή της) είχε καλεσμένο τον Μπαμπινιώτη ο οποίος έδωσε ρεσιτάλ, μιλώντας για την ελληνική γλώσσα και την ετυμολογία πολλών λέξεων.
Από τις λέξεις που “παρουσίασε” ο Μπαμπινιώτης ήταν 2 αυτές που θα μας απασχολήσουν το επόμενο διάστημα λόγω των επερχόμενων εκλογών. Η λέξη αμετροέπεια (αμέτρο+έπος=λόγος) που προσδιορίζει το λόγο που στερείται μέτρου και η λέξη συνέπεια (συν+έπομαι) που ορίζει στη νέα ελληνική γλώσσα την λογική ακολουθία κάποιου πράγματος/πράξης/λόγου.
Γιατί να μου το θυμηθείτε, θα ακούσουμε πολλά αμετροεπή πράγματα από τούδε και στο εξής και επειδή ακριβώς θα είναι τέτοια (αμετροεπή), η συνέπεια στην τήρησή τους θα είναι δύσκολη έως ακατόρθωτη.
σημ: πότε τα κανάλια μας θα αντιληφθούν πως ο κόσμος βαρέθηκε να βλέπει τη Μανωλίδου, τους πολιτικούς μας να τσακώνονται και να λαμβάνει κάθε είδους ανούσια μηνύματα από μια τηλεόραση που ολισθαίνει καθημερινά; πότε θα μεταδίδουν τέτοιες εκπομπές (που έχουν να δώσουν κάτι) σε ώρες που όλοι, και όχι μόνο οι ξενύχτηδες ή οι κατά τύχη τηλεθεατές, θα μπορούν να τις παρακολουθήσουν; εεεε;