Κατηγορίες
αθλητικά ΕΠΣ Ημαθίας - Ένωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων Ημαθίας ποδόσφαιρο

Νίκες για Αγροτικό Αστέρα Πλατέος και Μ. Αλέξανδρο Τρικάλων στα πρώτα παιχνίδια των ημιτελικών

Με το εμφατικό 5-1 (και ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί) ο Αγροτικός Αστέρας Πλατέος το απόγευμα της Τετάρτης 26 Φεβρουαρίου έθεσε τις βάσεις για πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών Ημαθίας.
Η φιλοξενούμενη ομάδα του ΓΑΣ Ροδοχωρίου προηγήθηκε στο σκορ μόλις στο 18ο λεπτό, όμως η ισοφάριση ήρθε σύντομα και με σκόρερ τους Καρντουλαμά, Αντωνιάδη και Ιορδανόπουλο η ομάδα του Πλατέος κατάφερε να αποκτήσει το προβάδισμα και τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στον τελικό.

Στο δεύτερο παιχνίδι των ημιτελικών, μεταξύ της Α.Ε. Τρικάλων και του Μ. Αλεξάνδρου Τρικάλων το 1-1 μεταξύ των δυο διεκδικητών της θέσης στον τελικό διήρκεσε για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και η πρόκριση για τον Μ. Αλέξανδρο ήρθε με 2 γκολ σε μόλις 2 λεπτά. Το τελικό 1-3 δίνει το προβάδισμα στο Μ. Αλέξανδρο, που αν προκριθεί θα βρεθεί στον τελικό για δεύτερη συνεχόμενη φορά.