![](https://2.bp.blogspot.com/-qjSlfMZCoe8/ThYjpWo3LSI/AAAAAAAAHY0/viX7u0HypWc/s200/eurocurrency.jpg)
Δηλαδή οι δανειστές μας στην ουσία μας χρωστάνε εδώ και 66 χρόνια, αλλά αυτοί κάνουν την παλαβή και εμείς σφυρίζουμε αδιάφορα.
Αφορμή στάθηκε η ανάρτηση του ΕΠΕΑ ΠΤΕΡΟΕΝΤΑ – θα τη δείτε ΕΔΩ – που διάβασα και αφορά την ανέγερση των εργοστασίων Ζάχαρης ανά την Ελλάδα.
Να θυμηθούμε και κάτι δικό μας, της “Περισκόπησης”; Τα θυμάστε τα τρένα; Οι παλαιότεροι αναγνώστες ας θυμηθούν, οι νεώτεροι ας διαβάσουν για πρώτη φορά, μια που είναι και καλοκαιράκι, ΕΔΩ
* εξαίρεση αποτελεί ένας διακανονισμός της πλάκας, που είχε κάνει ο Καραμανλής τη δεκαετία του ’60. Της πλάκας γιατί στην ουσία δεν πήρε μια με αντάλλαγμα την …”εισαγωγή” γκασταρμπάϊτερ από την Ελλάδα