![](https://2.bp.blogspot.com/-Vieya-uXQkY/TzaXYR-2OAI/AAAAAAAALIY/S5_Qv8LvFI4/s1600/papadimos_grafeio.jpg)
Αφού μίλησαν στους βουλευτές τους οι 2 εκ των 3 εταίρων (ο τρίτος τι να πει, τα λέει όλα η …σιωπή), τώρα είναι η σειρά του Πρωθυπουργού να απευθυνθεί στον ελληνικό λαό.
Σήμερα το βράδυ λοιπόν έχει προγραμματιστεί το διάγγελμα του Πρωθυπουργού Λουκά Παπαδήμου στον ελληνικό λαό (και επειδή εδώ και τουλάχιστον 23 χρόνια η χώρα άγεται και φέρεται από τα κανάλια και τις δημοσκοπήσεις) το διάγγελμα σίγουρα θα γίνει την ώρα των δελτίων ειδήσεων, κάποια στιγμή από τις 8 μέχρι τις 9 το βράδυ.
Και σε αυτό ο Πρωθυπουργός θα μας μιλήσει και θα προσπαθήσει να μας πείσει για την αναγκαιότητα να ψηφιστεί η πρόσκληση για τη συμμετοχή ιδιωτών στη σωτηρία της χώρας (PSI), η επανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών της χώρας καθώς και η εξουσιοδότηση στον ίδιο και στον Βενιζέλο ώστε να υπογράψουν τη νέα δανειακή σύμβαση-θηλιά.