Σε μια χώρα στην οποία θριαμβεύουν οι φελλοί και οι μετριότητες, υπάρχουν και κάποιοι που μένουν στις θέσεις τους για να τις υπερασπιστούν ακόμη και όταν τους επιτρέπεται να φύγουν.
![](https://4.bp.blogspot.com/_7u6pg4EMmVw/S0sOXRKBlHI/AAAAAAAABVU/zWEyN6sw9Aw/s400/evzonoi.bmp)
Γράφτε κάπου τα ονόματά τους, γιατί αξίζει να τα θυμόμαστε (αν και στη χώρα των μετριοτήτων θα χαθούν στη λήθη): Μάριος Θεοδώρου από την Λιβαδειά, Βασίλης Βερνίκος από τη Νάξο και Γιάννης Ανδρεάκος από τη Μάνη.
Είναι οι 3 της προεδρικής Φρουράς που είχαν υπηρεσία στον Άγνωστο Στρατιώτη την ώρα που έγινε η έκρηξη. Είναι οι 3 που αρνήθηκαν να φύγουν από τις θέσεις τους, (αν και τους είχε δοθεί η άδεια) όταν τους ειδοποίησαν πως σε 5′ θα σκάσει βόμβα κάπου εκεί κοντά τους. Είναι οι 3 που τίμησε σήμερα ο Πρόεδρος.