O δήμαρχος Πλατέος, Φώτης Δημητριάδης, με την ιδιότητ
Το Σαββατοκύριακο 4 & 5 Δεκεμβρίου ο δήμαρχος θα παρακολουθήσει στη Θεσσαλονίκη τις εργασίες της επιμορφωτικής διημερίδας με θέμα «Τα αναγκαία βήματα για την επιτυχή μετάβαση στον Καλλικράτη», ενώ την Παρασκευή 10 Δεκεμβρίου ο νέος δήμαρχος Αλεξάνδρειας θα μεταβεί, μετά από πρόσκληση, στην Αθήνα για να παραστεί στην ημερίδα για τις ευρωπαϊκές πτυχές της Περιφερειακής Ανάπτυξης, που διοργανώνει η Κοινοβουλευτική Ομάδα του ΠΑΣΟΚ στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, με ομιλητές τον Πρωθυπουργό, Επιτρόπους της Ευρωπαϊκής Επιτροπής που είναι σχετικοί με προγράμματα που αφορούν την Τοπική Αυτοδιοίκηση, Υπουργούς και στελέχη της Επιτροπής των Περιφερειών.