“Είναι λιγότερα τα τελωνεία προς τον Παράδεισο
και περισσότερα τα διόδια για την Αθήνα”
![](https://4.bp.blogspot.com/_7u6pg4EMmVw/TPDWsrLneJI/AAAAAAAAFHo/XHGG5fucT-8/s320/mitrf8iot.jpg)
Αναφέρομαι στον – άγνωστό μου για οτιδήποτε άλλο είπε ή έκανε (γιατί ίσως στο παρελθόν να έκανε και ένα κάρο καλά πράγματα ή ένα κάρο στραβά και κατακριτέα για ιερωμένο) – μητροπολίτη Φθιώτιδος Νικόλαο. Συγκεκριμένα ο Φθιώτιδος, δήλωσε μεταξύ άλλων: «Είναι λιγότερα τα τελωνεία προς τον Παράδεισο και περισσότερα τα διόδια για την Αθήνα».
Επίσης, πρόσθεσε ότι “τόσα χρόνια δίναμε αγώνα για να γλιτώσουμε από το φονικό πέταλο και τώρα έρχονται και μας επιβάλλουν ένα είδος δικτατορίας, αφού μας αναγκάζουν να περιορίσουμε τις μετακινήσεις μας”. Τέλος, ο Μητροπολίτης Νικόλαος εξέφρασε την συμπαράσταση του, προς στους κάτοικους της Φθιώτιδας οι οποίοι ζητούν την κατάργηση των διοδίων.