Κατηγορίες
Χωρίς κατηγορία

Νίκη εντός έδρας για τον Φίλιππο Βέροιας κόντρα στο Ψυχικό

filv20140426Άλλη μια μεγάλη νίκη πέτυχε ο Φίλιππος Βέροιας επικρατώντας του Ψυχικού με 82-79 στα πλαίσια της 24ης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας. Πολύ καλή εμφάνιση από τους παίκτες του Δημήτρη Γκίμα που μπήκαν δυναμικά και πήραν προβάδισμα στο 5ο λεπτό με 12-7 εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των παικτών του Ψυχικού.

Οι παίκτες του Ρεμεντελα μείωσαν σε 15-14 και λίγο αργότερα έβαλαν το Ψυχικό μπροστά με 15-18. Στα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου δεκαλέπτου ο Σιζόπουλος έδωσε προβάδισμα στον Φίλιππο με 23-20 αλλά το Ψυχικό μείωσε σε 23-22 ακριβώς στην εκπνοή του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Φίλιππος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και παίζοντας ελεύθερο μπάσκετ κατάφερε να προηγηθεί με 41-33 στο 18. Οι παίκτες όμως του Ψυχικού κατάφεραν να μειώσουν και πάλι σε 44-40, σκορ με το οποίο τελείωσε και το πρώτο μέρος.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Φίλιππος, μετά από έξοχες προσπάθειες των Μπρόζου, Τόμιτς και Σιζόπουλου, πήρε και πάλι μια διαφορά ασφαλείας, 54-48. Το Ψυχικό όμως βρήκε και πάλι λύσεις και με σουτ από την γραμμή των τριών πόντων πέρασε μπροστά με 61-63.

Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο τα πράγματα αντιστράφηκαν και μετά από το αντιαθλητικό φάουλ που δόθηκε από τους διαιτητές στον Μαυρογιάννη και την τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Δημήτρης Γκίμας για διαμαρτυρία ο Φίλιππος βρέθηκε να χάνει με 68-74, στο 35.

Κασαμπαλής, Σιζόπουλος, Κιτσούλης και Μπρόζος όμως έδωσαν την λύση αφού με ατομικές προσπάθειες κατάφεραν και έβαλαν το Φίλιππο και πάλι μπροστά 80-76. Δευτερόλεπτα πριν την λήξη το Ψυχικό με τρίποντο του Αχη κατάφερε να μειώσει σε 80-79. Στην επόμενη φάση ο Κιτσούλης δέχθηκε φάουλ, ευστόχησε στις δυο ελεύθερες βολές και σφράγισε την νίκη του Φιλίππου με 82-79

Διαιτητές : Τζαφλέρης –Γερακίνης – Παπανικολάου.

Δεκάλεπτα: 23-22, 44-40, 63-65, 82-79

ΗΡΑΚΛΗΣ (Πέρκος): Μήτσιαλος 4, Μπεχλιβάνης 12 (1), Αποστολίδης, Χρυσόπουλος 8 (1), Θεοδωράκος 5 (1), Τσουμπρίλο 15 (3), Κοθράς 4, Σιόλογκας 15 (1), Μαλτέσιος 10, Τσότσος 11 (1)

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Τόμιτς 13 (1), Σαμαράς, Ακεψιμαίδης 7 (1), Σιζόπουλος 24 (5), Κιτσούλης 20 (2), Κασάμπαλης 5, Μαυρογιάννης 3, Τριχόπουλος 5 (1), Μπρόζος 9, Βαρυτιμιάδης

Ιατρικό team : Dr. Ευγενιάδης Γιώργος, Ξηρός Δημήτριος