![](https://2.bp.blogspot.com/-JH-TqwOT0DA/TZLF4t_5NwI/AAAAAAAAGdg/GmFc573LpC0/s1600/fuk.jpg)
Και πλέον μπαίνει και ένας νέος παράγοντας: ήξεραν από το 2004 ότι υπάρχουν κίνδυνοι από τα τσουνάμι (το προηγούμενο τσουνάμι στην Ινδονησία επέδρασε ώστε να γίνουν μελέτες για τους κινδύνους στον πυρηνικό σταθμό του Μαντράς, στην Ινδία) και για κάποιο λόγο – ίσως κόστος; – δεν προχώρησαν στη μεταφορά των γεννητριών ηλεκτρικού ρεύματος σε υψηλότερο σημείο, ώστε να μην τις φτάσει το παλιρροϊκό κύμα.