Στις εκδηλώσεις που πραγματοποιηθήκαν στο Πανελλήνιο Ιερό Προσκύνημα «ΠΑΝΑΓΙΑ ΣΟΥΜΕΛΑ» για το 14ο Συναπάντημα της νεολαίας Ποντιακών Σωματείων παρευρέθηκε ο Βουλευτής Ημαθίας της Νέας Δημοκρατίας Απόστολος Βεσυρόπουλος. Ο κ. Βεσυρόπουλος παρακολούθησε τη Θεία Λειτουργία, συνομίλησε με τους νέους και τις νέες των ποντιακών συλλόγων και συμμετείχε στην κατάθεση στεφάνου στο μνημείο του Μακαριστού Μητροπολίτη Τραπεζούντας και μετέπειτα Αρχιεπισκόπου Αθηνών Χρύσανθου (Φιλιππίδη). Παράλληλα, ο Βουλευτής Ημαθίας είχε συνάντηση και με το Προεδρείο του Ιδρύματος, όπου είχαν μια εποικοδομητική συζήτηση.
Στη συνέχεια τόνισε την ανάγκη που έχει ο Τόπος μας από τη νέα γενιά για να προχωρήσει μπροστά και να επανέλθει η ευημερία, η περηφάνια και η μαχητικότητα στους πολίτες. «Σήμερα η Ελλάδα δοκιμάζεται σκληρά. Θα βγούμε από την κρίση με ένα πρόγραμμα σωστό που προκαλεί ελπίδα και όχι παραίτηση. Ένα πρόγραμμα που έχει να κάνει με τις αρετές των ποντίων. Δουλειά, νοικοκυροσύνη, προκοπή. Οι πόντιοι έχετε αποδείξει στην πορεία των χρόνων, ότι όχι απλά έχετε αίσθηση της Πατρίδας αλλά αγωνιζόσαστε γι’ αυτή χωρίς δεύτερες σκέψεις. Στόχος μας είναι, να δώσουμε μάχη να επαναφέρουμε στη Χώρα μας την ευημερία, την περηφάνια και τη μαχητικότητα του Λαού μας, που κάποιοι φρόντισαν να ποδοπατήσουν. Κάτι που και εσείς γνωρίζετε, ως περήφανος και προκομμένος λαός. Η νέα γενιά είναι η ελπίδα μας για τη διατήρηση της ιστορίας και των παραδόσεων του ποντιακού Ελληνισμού, όχι ως ένα είδος μουσειακό, αλλά ως τρόπος ζωής, που ταυτόχρονα δίνει ζωή στις μνήμες και τις προσδοκίες μας, δίνει ζωή στα όνειρα και τις λαχτάρες μας» είπε μεταξύ άλλων.
Μία απάντηση στο “Στις εκδηλώσεις για το 14ο Συναπάντημα της νεολαίας Ποντιακών Σωματείων παρευρέθηκε ο Βουλευτής Ημαθίας (ΝΔ) Απόστολος Βεσυρόπουλος”
ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΗΣΗ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΒΟΛΕΥΤΗΣ ΠΑΡΕΥΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗ?ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΕΤΕ ΑΞΙΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!!!