Κατηγορίες
αθλητικά

Τέσσερα μετάλλια για τον Ημαθίωνα στα προκριματικά του Πανελληνίου πρωταθλήματος πάλης

imathion20160228Με τέσσερα μετάλλια επέστρεψαν οι παλαιστές του Παλαιστικού Συλλόγου Αλεξάνδρειας «ὁ Ἠμαθίων» από την συμμετοχή της ομάδας στην Α’ προκριματική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος πάλης Παμπαίδων/Παγκορασίδων του 2016 το οποίο φιλοξενήθηκε στο Σχηματάρι, σήμερα Κυριακή 28 Φεβρουαρίου.

Αναλυτικότερα:

1. Ο αθλητής Στεφανίδης Πέτρος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και την πρόκρισή του στην τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος στην κατηγορία των 38 κιλών ελευθέρας παμπαίδων Α’,

2. Η Γκουγκούδη Γεωργία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και την πρόκρισή του στην τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος στην κατηγορία των 57 κιλών ελευθέρας παγκορασίδων Α’,

3. Ο αθλητής Πόλος Νικόλαος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και την πρόκρισή του στην τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος στην κατηγορία των 42 κιλών ελευθέρας παμπαίδων Β’, και

4. Ο αθλητής Ζαφειρόπουλος Θεόδωρος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 53 κιλών ελευθέρας παμπαίδων Β’.

Ο Ζαφειρόπουλος δεν προκρίθηκε για την τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος παμπαίδων Β’ καθώς στην ηλικιακή του κατηγορία μόνο οι δύο πρώτοι παίρνουν την πρόκριση, θα διεκδικήσει όμως το εισιτήριο στην Β’ προκριματική φάση η οποία θα διεξαχθεί στην Θεσσαλονίκη το επόμενο Σάββατο.

Για την ιστορία να αναφέρουμε πως και από την Γερμανία τα νέα για τον σύλλογό μας είναι ευχάριστα καθώς σε διεθνές τουρνουά που φιλοξενήθηκε στην πόλη Aichhalden ο δικός μας Αποστολίδης Άγγελος βγήκε 1ος για μία ακόμη φορά.

Η διοίκηση εκφράζει τα συγχαρητήριά της στους αθλητές καθώς και στους προπονητές Νεκτάριο Σαββίδη και Χαράλαμπο Κουκλίδη για τις διακρίσεις τους, επίσης ευχαριστεί θερμά και την διοίκηση του Συλλόγου Ποντίων Αλεξάνδρειας & Περιχώρων για την βράβευση του ξενιτεμένου ποντιόπουλου Άγγελου Αποστολίδη για τις αθλητικές του επιδόσεις και η οποία έγινε μεταξύ άλλων βραβεύσεων στον ετήσιο χορό του συλλόγου το Σάββατο 27 Φεβρουαρίου.