Κατηγορίες
Χωρίς κατηγορία

Φίλιππος Βέροιας – ΠΑΟΚ: 51-74 στο φιλικό με φιλανθρωπικό σκοπό

filpaokΤον ΠΑΟΚ αντιμετώπισε σε φιλική αναμέτρηση φιλανθρωπικού σκοπού ο Φίλιππος Βέροιας από τον οποίο και ηττήθηκε με σκορ 51-74. Το αποτέλεσμα όμως έχει μικρή σημασία μιας και ο φιλανθρωπικός χαρακτήρας του αγώνα ήταν αυτός που βρέθηκε στο επίκεντρο και ο στόχος επιτεύχθηκε, εάν κρίνει κανείς από το γεμάτο γήπεδο στο Μακροχώρι.

Ο Δημήτρης Γκίμας, στο τέταρτο κατά σειρά φιλικό παιχνίδι της ομάδας, είχε την ευκαιρία να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα, να δοκιμάσει αρκετούς αυτοματισμούς και να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες.

Αν και ο Φίλιππος είχε το προβάδισμα στο ξεκίνημα του αγώνα (10-5), ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 8-0 πέρασε μπροστά και προηγήθηκε 15-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στην δεύτερη περίοδο ο Φίλιππος «κόλλησε» στο σκορ για αρκετά λεπτά με τον ΠΑΟΚ να αυξάνει συνεχώς την διαφορά (22-35).

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι πιέζοντας όλο και περισσότερο ανέβασαν την διαφορά ακόμη και τους 20 πόντους (35-55). Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε μέχρι το τέλος όπου ο πίνακας του σκορ έδειξε 51-74.

Πριν από την έναρξη του αγώνα, βραβεύτηκαν οι δύο ομάδες για την συμμετοχή τους στο παιχνίδι από τον σύλλογο «Πρωτοβουλία για το Παιδί», αλλά και οι εκπρόσωποι της ομάδας Μπάνε Πρέλεβιτς, Νίκος Σταυρόπουλος, Τέλης Ζουρνατσίδης, Σούλης Μαρκόπουλος και ο Άγγελος Μιχόπουλος για το φιλανθρωπικό του έργο.

Δεκάλεπτα: 15-19, 22-35, 35-51, 51-74

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ: Πεταλωτής 1, Κυριακού, Τραϊανός 21 (2), Δεληγιώργης 1, Πλιούκας 6, Γκιουλέκας 5 (1), Κασαμπαλής 5, Αργύρης 6, Τριχόπουλος, Πεχλιβάνος, Λευκαδίτης 6, Σιδηρόπουλος .

ΠΑΟΚ: Carter 5, Χαραλαμπίδης 7 (1), Κακαρούδης 8 (1), Τσόχλας 8 (1), Δέδας, Κώττας 3, Μαργαρίτης 10 (1), Vaughn 9, Odum 4, Langford 11, Λιάπης 3 (1), Σαλούστρος 6 (1).