Ένα από τα πιο παλιά έθιμα της περιοχής του Ρουμλουκιού, τα “Ρουγκάτσια”, αναβίωσε για μια ακόμη χρονιά ο Λαογραφικός Όμιλος Ντόπιων Αλεξάνδρειας και Περιχώρων “Το Ρουμλούκι”.
Το απόγευμα της Τρίτης 3 Ιανουαρίου 2023 οι φουστανελοφόροι του ΛΟΝΑΠ επισκέφθηκαν αρχικά τον Ι.Ν. Κοιμήσεως τη Θεοτόκου και στη συνέχεια οι “ρουγκατσιαροί ή ρουγκατσιαραίοι ή ρουγκατσιάρηδες” κινήθηκαν στους κεντρικούς δρόμους της Αλεξάνδρειας.
![](https://e-periskopisi.gr/wp-content/uploads/2023/01/20230103-lonaproug000.jpg)
![](https://e-periskopisi.gr/wp-content/uploads/2023/01/20230103-lonaproug005.jpg)
![](https://e-periskopisi.gr/wp-content/uploads/2023/01/20230103-lonaproug001.jpg)
![](https://e-periskopisi.gr/wp-content/uploads/2023/01/20230103-lonaproug002.jpg)
![](https://e-periskopisi.gr/wp-content/uploads/2023/01/20230103-lonaproug003.jpg)
![](https://e-periskopisi.gr/wp-content/uploads/2023/01/20230103-lonaproug004.jpg)