Τα χαιρετίσματά μου στον ΞΕΦΤΙΛΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ (;) – και φυσικά στο υπουργείο (πρώην εθνικής) Παιδείας – οι οποίοι επέλεξαν για θέμα στις εξετάσεις, για όσους διαγωνίζονταν χθες στη θεωρητική κατεύθυνση στο μάθημα της λογοτεχνίας, ένα προκλητικό θέμα (μέρα που ήταν): το κείμενο του Γ. Ιωάννου “στου Κεμάλ το σπίτι”.
στη φωτό, ο μπαρμπα-Κώστας παραλαμβάνει τιμητική πλακέτα,
συνοδευόμενος από τον εγγονό του και φίλο μου Σάββα Ανδρονικίδη
![](https://1.bp.blogspot.com/_7u6pg4EMmVw/S_SwqbtVqWI/AAAAAAAACxg/Esc-CIHsa8s/s400/kandronikidis.jpg)
συνοδευόμενος από τον εγγονό του και φίλο μου Σάββα Ανδρονικίδη
Τους χαρίζω λοιπόν τη φωτογραφία από εκδήλωση των ποντιακών σωματείων, την οποία τιμήθηκε ο χωριανός μας, ο μπαρμπά Κώτσος ο Ανδρονικίδης. Ένας άνθρωπος που από μόνος του είναι η ιστορία προσωποποιημένη.
Αι σιχτίρ πια! Το έχουν παραξηλώσει, οι ΞΕΦΤΙΛΙΣΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΑΝΙΣΤΟΡΗΤΟΙ “ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΙ” !!!