Μάθανε ότι ……, πλάκωσε και ο ΣΕΒ
Μέχρι και αλλαγές στα τιμολόγια των αγροτικών προϊόντων πρότειναν
(για να μπορούν κάποιοι άνετα να πληρώνουν 0,18 στο χωράφι,
και να πουλάνε 5 ευρώ στο ράφι!)
![](https://1.bp.blogspot.com/_7u6pg4EMmVw/TPch5pjpsNI/AAAAAAAAFNI/_n6fYII6kRA/s400/greece_glossy_wave_icon_256.png)
Μεταξύ ο ΣΕΒ ζητά π.χ. την κατάργηση της αγορανομικής διάταξης που αφορά τις ανώτατες τιμές…
…και τα μέγιστα ποσοστά κέρδους ή της υποχρέωσης προαναγγελίας μεταβολών τιμών κατά 20 μέρες. Προτείνει επιστροφή στην εξαήμερη εβδομάδα εργασίας – που ισχύει σε πολλούς τομείς, απλά αυτοί θέλουν να την επεκτείνουν και στους τομείς που δεν ισχύει – ενώ γίνεται και αναφορά και σε κάποια πραγματικά σωστά πράγματα, όμως αντιλαμβάνομαι πως αυτές έγιναν έτσι, για ξεκάρφωμα (όπως την κατάργηση του ανταποδοτικού τέλους υπέρ της ΕΡΤ που εισπράττεται σήμερα μέσω των λογαριασμών της ΔΕΗ).