![](https://4.bp.blogspot.com/_7u6pg4EMmVw/TQD0qRgawUI/AAAAAAAAFTk/0YfB9K8wEU0/s1600/cigaretta.jpeg)
Με έναν όρο:
ο επιχειρηματίας θα πληρώνει ένα είδος τέλους για κάθε τασάκι που θα έχει μέσα στο μαγαζί του.
ο επιχειρηματίας θα πληρώνει ένα είδος τέλους για κάθε τασάκι που θα έχει μέσα στο μαγαζί του.
Φυσικά μιλάμε για διπλή κοροϊδία, αφού
- 1) ο νόμος δε στάθηκε δυνατόν να ισχύσει στην πραγματικότητα (πράγμα που ορισμένοι εξ’ ημών των καπνιστών το θέλαμε γιατί αποδεδειγμένα καπνίζαμε πολύ λιγότερο)
- 2) πιθανόν οι καταστηματάρχες να βάλουν ένα καπελάκι στις τιμές τους για να καλύψουν το κόστος του τέλους που θα τους επιβληθεί (άρα ως καπνιστής θα πληρώνω στην ουσία στο κράτος δυο φορές φόρο, μια στο περίπτερο και μια στο μπαρ).