Κατηγορίες
αθλητικά

Την ήττα γνώρισε ο Φίλιππος Βέροιας από τον Προμηθέα Πατρών (81-85)

filverbasket 20160402Ολοκληρώθηκε και η 23η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας με τον Φίλιππο να γνωρίζει την ήττα στο Δ.Α.Κ “Δημήτριος Βικέλας” με 81-85 από τον Προμηθέα Πατρών. Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα προσπάθησαν καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν τους βαθμούς της νίκης.

Προηγήθηκαν στο 4ο λεπτό με 10-5 και στο 8′ ανέβασαν την διαφορά στο +10 (26-16). Ο Προμηθέας όμως σε συνδυασμό με τον τραυματισμό του Τάσου Κασαμπαλή στο 26ο λεπτό κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να προηγηθεί αυτός στο 34′ με 61-71. Ο Φίλιππος πλησίασε στον πόντο (79-80) στο 39′ αλλά δεν κατάφερε να κάνει κάτι καλύτερο μέχρι το τέλος.

Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Φιλίππου ο Οτοβιτς και ο Τριχόπουλος με 14 ο οποίος πέτυχε και ένα από τα πιο εντυπωσιακά καλάθια της κατηγορίας αλλά και γενικά του μπάσκετ όταν πίσω από την γραμμή του τζάμπολ και έχοντας γυρισμένη την πλάτη στο καλάθι των αντιπάλων με χρόνο μισό δευτερόλεπτο ισοφάρισε σε 47-47.

Δεκάλεπτα :  29-25, 47-47, 58-63, 81-85

Φίλιππος (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Δεληγιώργης 11 (2τρ., 10 ριμπ., 5ασ.), Ότοβιτς 23 (3), Ναούμης 13, Κασαμπαλής 11, Σαμαράς 4, Τριχόπουλος 14 (4), Οικονομόπουλος 5.

Προμηθέας Πατρών (Γιατράς): Νοέας  4 (1), Γιαννικόπουλος 8, Πέττας 20 (2), Γερομιχαλός 17, Μαναβόπουλος 23, Πέτροβιτς, Τσάμης 13 (2), Χαμηλός.

Διαιτητές :  Γκούμας, Παφίλης και Τζίμα