Το πρόβλημα είναι πως πρόκειται για την ευθεία και ορισμένοι αναπτύσσουν ταχύτητα πέραν του επιτρεπομένου (εδώ και καιρό, όχι μόνο τώρα) και ξαφνικά βλέπουν μπροστά τους ουρά, είτε στο ένα είτε στο άλλο ρεύμα κυκλοφορίας.
Επίσης, ιδιαίτερη προσοχή θα πρέπει να επιδείξουν όσοι βγαίνουν στο δρόμο από τη διασταύρωση του Παλαιοχωρίου. Δεν θα πρέπει να στρίψουν αμέσως – γιατί υπάρχει κίνδυνος μετωπικής σύγκρουσης – αλλά θα πρέπει να αναμένουν να έρθει η σειρά του ρεύματος επί του οποίου θέλουν να κινηθούν και μετά να εξέλθουν στην Π.Ε.Ο. επειδή η κυκλοφορία γίνεται εκ περιτροπής σε ένα μόνο ρεύμα.