Κατηγορίες
Χωρίς κατηγορία

8ος Διεθνής Μαραθώνιος "ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ"

Πάνω από 12.500 δρομείς, περισσότερες από 100 ομάδες, μη κυβερνητικές οργανώσεις, μαθητές και απλοί πολίτες συμμετείχαν σε όλα τα αγωνίσματα, σύμφωνα με τους διοργανωτές του μαραθωνίου «Μέγας Αλέξανδρος», καθώς παράλληλα, με την κλασική διαδρομή των 42.195 μ. διεξήχθησαν οι αγώνες δρόμου των 5 και 10 χιλιομέτρων, και οι αγώνες δρόμου 1.000 μ. κοινωνικής προσφοράς και 1.000 μ. μαθητών δημοτικών σχολείων.

Νικητής του μαραθωνίου ήταν ο Αιθίοπας Μεταφέρια Τέκλου Γκέτο (με χρόνο δύο ώρες, 19 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα), ενώ στη δεύτερη θέση κατετάγη ο συμπατριώτης του Αμπάτε Ντέμπας Τεφέρα και τρίτος τερμάτισε ο Έλληνας αθλητής του Άρη Θεσσαλονίκης Αντώνης Παπαδημητρίου

Στις γυναίκες, πρώτη τερμάτισε η Ελληνίδα πρωταθλήτρια της ΑΓΕ Ζακύνθου Μάγδα Γαζέα (σε δύο ώρες, 41 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα).