![](https://1.bp.blogspot.com/--1VRToth02Y/UJJdn_5TphI/AAAAAAAAgHI/T2R3UAcsv6s/s400/%CE%A0%CE%BB%CE%B1%CF%84%CF%8D-%CE%9C%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CE%AF%CE%BF-2.jpg)
Αμέσως μετά, στο Δημοτικό Σχολείο Πλατέος θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση για τα ιστορικά γεγονότα της «μάχης του Καρά-Ασμάκ» και την κατάληψη των γεφυρών του ποταμού Λουδία, που άνοιξε το δρόμο στον Ελληνικό Στρατό για την απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης. Στην εκδήλωση θα μιλήσουν ο κ. Ιωάννης Μοσχόπουλος, δικηγόρος-συγγραφέας, με θέμα «Η μάχη στο Πλατύ» και ο κ. Γρηγόρης Γιοβανόπουλος, δάσκαλος με ειδίκευση στην ιστορία της νεότερης Ελλάδας και του νεοελληνικού πολιτισμού, με θέμα «Η μάχη στο Πλατύ, μέσα από τις αναμνήσεις των πολεμιστών».
Την εκδήλωση διοργανώνει η Κοινωφελής Επιχείρηση του Δήμου Αλεξάνδρειας σε συνεργασία με τοπικούς φορείς, στο πλαίσιο των εκδηλώσεων «Γιδάς-Αλεξάνδρεια-Ρουμλούκι: 100 Χρόνια Ελευθερίας 1912-2012».