Και ο παραλογισμός συνεχίζεται…
Και γράφω “παραλογισμός” γιατί μόνο έτσι θα μπορούσε να χαρακτηρίσει κάποιος την προσπάθεια στήριξης των ελληνικών τραπεζών – εν μέσω κρίσης – και όχι της πραγματικής οικονομίας και των νοικοκυριών.
Και πρόκειται για στήριξη την οποία έσπευσαν να παράσχουν και τα δυο μεγάλα κόμματα, παρέα! Θυμηθείτε τι γράφαμε ΕΔΩ, ήδη απ΄τον προηγούμενο μήνα.
Σε στιγμή μάλιστα κατά την οποία την έχουν πατήσει εμφανώς ήδη 2 φορές (γιατί…
…δεν έπεσε φράγκο στην αγορά αλλά ότι πήραν το έριξαν στη διατραπεζική για δικούς τους λόγους). Από την άλλη οι φήμες για υποβάθμιση τον άλλο μήνα στην διατραπεζική αγορά οκτώ ελληνικών τραπεζών – και κατά συνέπεια και στην πιστοληπτική τους ικανότητα – πάνε και έρχονται.
![](https://1.bp.blogspot.com/-O15U2HfBDuQ/TcoJ5eUh-uI/AAAAAAAAG5w/CLdRRdZdpCo/s200/koy-tile.jpg)