![](https://4.bp.blogspot.com/_7u6pg4EMmVw/TQ8H5lLCsII/AAAAAAAAFbo/pXyE5-TLDuQ/s1600/sm.jpg)
Ήδη κάποιοι διαφημίζονται με τον ίδιο τρόπο που γνωρίζουν εδώ και χρόνια, λέγοντας ότι “απορροφούν την αύξηση στον ΦΠΑ”.
Κάντε τους λοιπόν ένα τεστάκι: γράψτε κάπου την σημερινή τιμή σε 6-7 προϊόντα τα οποία αγοράζετε συχνά. Σε 6-7, δεν χρειάζονται περισσότερα. Στις πρώτες σας επισκέψεις μετά την πρωτοχρονιά ξαναγράψτε τα. Και τότε κάντε τη σύγκριση. Έχουν πραγματικά απορροφήσει την αύξηση; ή έστω αύξησαν τις τιμές ΜΟΝΟ σε ποσοστό ίσο με αυτό της αύξησης του συντελεστή;
Αν έκαναν κάποιο εκ των δυο, να τους επισκεφτείτε ξανά! Αν όχι αγνοήστε τους.
* το blog αυτό προτείνει πάντοτε – παρά τις αυξημένες τιμές σε ορισμένα προϊόντα, για να λέμε και την αλήθεια – τα μικρομάγαζα της γειτονιάς όχι τις πολυεθνικές/υπερμάρκετ. Δείτε το απλά: υπάρχει περίπτωση αν δεν αλληλουποστηριχθούμε να επιβιώσουμε στην κατάσταση όπως αυτή διαμορφώνεται καθημερινά;
Ή δείτε το αλλιώς: τα λεφτά τελειώνουν πριν να τελειώσει ο μήνας. Υπάρχει περίπτωση να πείτε “γράψ΄τα” σε κάποια πολυεθνική; Δε νομίζω…