Σε αυτή τη χώρα – θέλετε λόγω ιδιοσυγκρασίας, θέλετε λόγω “τρέλας”, θέλετε εξ’ αιτίας των όσων απασχολούν την επικαιρότητα της και δεν έχουν σχέση με τα όσα γίνονται γενικότερα – είμαστε ή πίσω ή μπροστά.
![](https://3.bp.blogspot.com/_7u6pg4EMmVw/TNvoZ73C02I/AAAAAAAAE4o/RxoN3Y232hM/s400/2ways.jpg)
Μια από τα ίδια και τώρα: τώρα εμείς (η επικαιρότητα που μας παρουσιάζουν τα ΜΜΕ εννοώ) ασχολούμαστε με τις δημοτικές και περιφερειακές εκλογές, με τον Μπουτάρη, τον Κικίλια, τον Γκιόνογλου και τον Δημητριάδη. Και καλά κάνουμε και ΠΡΕΠΕΙ να ενδιαφερθούμε στο κάτω-κάτω, αφού ουσιαστικά πρόκειται για το μέλλον μας,…
…για το μέλλον του τόπου μας και των ιδιαίτερων πατρίδων μας το οποίο δεν πρέπει να αφήσουμε σε χέρια ακατάλληλα (σε αυτά που ο κάθε ένας μας θεωρεί πως είναι ακατάλληλα).
Επίσης ασχολούμαστε με όλα τα άλλα που είναι ελάσσονος σημασίας μπροστά στα πραγματικά προβλήματα και εξελίξεις. Για μια ακόμη φορά, είμαστε “μακριά” από τα όσα συμβαίνουν στον κόσμο και τα οποία θα έχουν αντίκτυπο από την Παλιόχωρα μέχρι το Λός Άντζελες.
Για παράδειγμα, δεν βλέπουμε την ανεργία που σύμφωνα με ανεπίσημα στοιχεία έφτασε στο 21% (ήδη μιλάνε για 1.000.000 ανέργους μέχρι τα τέλη του έτους στην Ελλάδα μας), το χάλι της οικονομίας μας και την επερχόμενη και προβλεπόμενη από πολλούς πτώχευση, δεν βλέπουμε τη λαϊκή οργή που ξέσπασε στη Γαλλία πριν ένα μήνα, δε βλέπουμε το χάος που έγινε χθες στη Μ. Βρετανία, δεν έχουμε επαφή με τη σημαντικότατη G-20 που γίνεται στην Κορέα (εκεί να πούμε πως ήδη ξεκίνησαν να μιλάνε για ένα νέο παγκόσμιο νόμισμα). Τα όργανα ξεκίνησαν
![](https://4.bp.blogspot.com/_7u6pg4EMmVw/TNvnwCpuK7I/AAAAAAAAE4g/qhyYNblr_aM/s400/forest.jpg)
Και εμείς για μια ακόμη φορά, εγκλωβισμένοι, κοιτάμε το δένδρο (που έχει ενδιαφέρον, γιατί είναι το σπίτι μας –
μην γελιόμαστε οι δημοτικές και περιφερειακές είναι σημαντικές για το μέλλον μας αλλά δεν παύουν να είναι “το δένδρο“) και χάνουμε το δάσος που είναι αυτό το οποίο φιλοξενεί το δένδρο μας.