Διαχειριστική επάρκεια, για την υλοποίηση κάθε είδους έργων με τεχνικό αντικείμενο (τύπου Α) και την διενέργεια κάθε είδους προμηθειών και υπηρεσιών (τύπου Β), που συγχρηματοδοτούνται από το Εθνικό Στρατηγικό Πλαίσιο Αναφοράς (ΕΣΠΑ) 2007-2013, απέκτησε ο δήμος Πλατέος από την ενδιάμεση διαχειριστική αρχή της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας.
Το σχετικό έγγραφο επιβεβαίωσης, με αριθμό πρωτοκόλλου 7112/05-10-2010, χορηγήθηκε στο δήμο Πλατέος μετά την εξέταση του φακέλου του, που υπεβλήθη στην Περιφέρεια στις 19-07-2010 και την διενέργεια επιτόπιου ελέγχου από στελέχη της διαχειριστικής αρχής στις υπηρεσίες του δήμου, που πραγματοποιήθηκε στις 07-09-2010. Η επιβεβαίωση της διαχειριστικής επάρκειας του δήμου Πλατέος αφορά το αυτοτελές Τμήμα Τεχνικής Υπηρεσίας και το Τμήμα Οικονομικών Υπηρεσιών της Διεύθυνσης Διοικητικών & Οικονομικών Υπηρεσιών.
«Ο δήμος Πλατέος, με την στελέχωση των υπηρεσιών του με κατάλληλο προσωπικό τα τελευταία χρόνια, έχει αποδείξει ότι μπορεί να εκπονεί και να ωριμάζει αυτοτελώς μεγάλο μέρος μελετών έργων, από τα απλούστερα μέχρι και πιο σύνθετα. Με την χορήγηση της βεβαίωσης
![](https://1.bp.blogspot.com/_7u6pg4EMmVw/TKuNVgH9gGI/AAAAAAAAEjE/KYDSyNUjspA/s400/dimitriadis3.png)