Γαβουşμάς, ο:
![](https://2.bp.blogspot.com/_7u6pg4EMmVw/TJ48yDvpg-I/AAAAAAAAEYM/g9ywm8rACJg/s400/ilexi+tis+evdomadas.png)
η ένωση, το σμίξιμο, η αντάμωση.
Βαρασώτικο-νεοελληνικό λεξικό, Γ. Παπαστεφάνου & Αν. Καρακελίδου, 2009, σελ. 24
Εδώ και πολλούς μήνες η πρώτη ανάρτηση της Κυριακής είναι η “λέξη της εβδομάδας” (ενώ τον τελευταίο καιρό η δεύτερη ανάρτηση είναι ένα τραγούδι). Από σήμερα – και ανά τακτά χρονικά διαστήματα – στη “λέξη της εβδομάδας” δεν θα βρίσκετε μόνο λέξεις της νεοελληνικής αλλά και λέξεις από το ποντιακό, το βαρασώτικο ή το λεξιλόγιο των ντόπιων. Πάλι όμως με την ίδια λογική, θα βρίσκετε μια λέξη που θα “περιγράφει” τι έγινε την βδομάδα που πέρασε.
Και ξέρω πως σας αρέσει και τη διαβάζετε.