Διαβάζω στο blog του Χάρη Μόχλα σχετικά με τη συγκέντρωση που διοργάνωσε ο τομέας γυναικών του ΠΑΣΟΚ Ημαθίας (στην οποία εκδήλωση ήταν καλεσμένη η Θ. Τζάκρη, υφυπουργός Εσωτερικών και βουλευτής Πέλλας).
![](https://4.bp.blogspot.com/_7u6pg4EMmVw/S5SRbMQRbLI/AAAAAAAACAM/NKiV1oBCUBM/s400/tzakri.jpg)
Και η ένστασή μου αφορά σε πολλά πράγματα από αυτά που είπε (και με τα οποία δε συμφωνώ), αλλά λόγω της ημέρας θα σταθώ σε ένα: στην ποσόστωση κατά 1/3 για τη συμμετοχή γυναικών στα ψηφοδέλτια
Νομίζω πως πρέπει οι γυναίκες (ειδικά στις “ανεπτυγμένες” χώρες, όπως είναι η Ελλάδα) να ζητήσουν οι ίδιες να τελειώνουν κάποτε αυτά τα περίεργα με τις ποσοστώσεις, με τα “προγράμματα ενίσχυσης”, με αυτά που θυμίζουν παρελθόντες αιώνες αλλά και με αυτή τη γελοία γιορτή, η οποία κάθε άλλο παρά τις “ανυψώνει” – ειδικά στη σημερινή εποχή που άλλοι
![](https://4.bp.blogspot.com/_7u6pg4EMmVw/S5SSaOqlwFI/AAAAAAAACAc/aQ3AG7USMpE/s400/tulip.jpg)
Καλημέρα στις κυρίες και δεσποινίδες αναγνώστριες του blog!