Στα πλαίσια των επισκέψεων υπουργών του ΠΑΣΟΚ στην περιφέρεια, την Ημαθία ήρθε την Κυριακή ο Γ. Μαγκριώτης.
Επισκέφτηκε τη Βέροια, τη Νάουσα και την Αλεξάνδρεια (στην οποία έφτασε με καθυστέ
ρηση μεγαλύτερη της 1 ώρας….).
Στο Δημαρχείο της Αλεξάνδρειας ήταν παρόντες και οι βουλευτές του νομού Αγγ. Τόλκας και Θ. Γικόνογλου.
Ο Γ. Μαγκριώτης μίλησε για τα μέτρα, τη σκοπιμότητά τους και για τις προθέσεις της κυβέρνησης για το άμεσο μέλλον. Στη συνέχεια τοποθετήθηκαν και του έθεσαν ερωτήματα οι παρευρισκόμενοι ενώ ο υπουργός απάντησε σε όλους τους ερωτώντες.
Τέθηκαν καίρια ερωτήματα τα οποία μπορούν να διαχωριστούν σε τοπικού και σε γενικότερου ενδιαφέροντος: έγιναν ερωτήσεις που σχετίζονταν με τα νέα – δυσβάσταχτα – οικονομικά μέτρα ή με το σχεδιασμό της κυβέρνησης για τα ταμεία αλλά και ερωτήσεις που σχετίζονταν με την τοπική καθημερινότητα.
Επισκέφτηκε τη Βέροια, τη Νάουσα και την Αλεξάνδρεια (στην οποία έφτασε με καθυστέ
![](https://2.bp.blogspot.com/_7u6pg4EMmVw/S5Qkl8twvJI/AAAAAAAAB_8/O4oZ-OgT3Yg/s400/mag.jpg)
Στο Δημαρχείο της Αλεξάνδρειας ήταν παρόντες και οι βουλευτές του νομού Αγγ. Τόλκας και Θ. Γικόνογλου.
Ο Γ. Μαγκριώτης μίλησε για τα μέτρα, τη σκοπιμότητά τους και για τις προθέσεις της κυβέρνησης για το άμεσο μέλλον. Στη συνέχεια τοποθετήθηκαν και του έθεσαν ερωτήματα οι παρευρισκόμενοι ενώ ο υπουργός απάντησε σε όλους τους ερωτώντες.
Τέθηκαν καίρια ερωτήματα τα οποία μπορούν να διαχωριστούν σε τοπικού και σε γενικότερου ενδιαφέροντος: έγιναν ερωτήσεις που σχετίζονταν με τα νέα – δυσβάσταχτα – οικονομικά μέτρα ή με το σχεδιασμό της κυβέρνησης για τα ταμεία αλλά και ερωτήσεις που σχετίζονταν με την τοπική καθημερινότητα.
![](https://1.bp.blogspot.com/_7u6pg4EMmVw/S5QhQVd1VRI/AAAAAAAAB_0/lKxfQuLvvd8/s400/magr_alex.jpg)
Τοποθέτηση που αφορούσε καθαρά αγροτικά και τοπικά θέματα έκανε και το μέλος της Νομαρχιακής Επιτροπής του ΠΑΣΟΚ από το Πλατύ Θόδωρος Χαντζίδης, ο οποίος αναφέρθηκε στο εργοστάσιο της ΕΒΖ, της ΕΛΒΙΖ, στα περιβόητα 7 λεπτά και στον ΕΛΓΑ.
Πάντως δεν ήταν λίγοι αυτοί που τοποθετήθηκαν και ζήτησαν “να μπει επιτέλους κάποιος φυλακή για τα χρέη που φορτωθήκαμε ως χώρα”.
Συμπέρασμα: η αντίδραση του κόσμου (και δη στην περίπτωση αυτή του κόσμου του ΠΑΣΟΚ) είναι έκδηλη και αξιοσημείωτη ενώ αν δείτε και άλλα blogs ή τοπικά ειδησεογραφικά portals (που παρουσιάζουν τις επισκέψεις των κυβερνητικών στα μέρη τους) θα αντιληφθείτε πως οι υπουργοί που βγήκαν αυτό το Σ/Κ στην περιφέρεια έγιναν αποδέκτες ουκ ολίγων αντιδράσεων.