Το Κέντρο Κοινότητας Δήμου Αλεξάνδρειας με Παράρτημα Ρομά σε συνεργασία με το Δημοτικό Σχολείο Νησίου, διοργάνωσαν και υλοποίησαν την εβδομάδα που πέρασε το βιωματικό εργαστήριο ευαισθητοποίησης με θέμα «Συναισθήματα- Επικοινωνία- Επίλυση Συγκρούσεων». Στο εργαστήριο συμμετείχαν οι μαθητές της Γ’ τάξης και η εκπαιδευτικός του τμήματος.
Η δράση υλοποιήθηκε από τις ψυχολόγους του «Κέντρου Κοινότητας Δήμου Αλεξάνδρειας με Παράρτημα Ρομά», κα Παπαδοπούλου Δέσποινα & κα Τασσιοπούλου Μαρία και είχε ως στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα που σχετίζονται με τη διαχείριση των συναισθημάτων, την επικοινωνία και την επίλυση συγκρούσεων, μέσω της χρήσης βιωματικών δραστηριοτήτων.
![](https://e-periskopisi.gr/wp-content/uploads/2024/02/kkinotnisi-2.jpg)
Υπενθυμίζεται πως το «Κέντρο Κοινότητας Δήμου Αλεξάνδρειας με Παράρτημα Ρομά» εντάσσεται στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Συνέχιση λειτουργίας Κέντρων Κοινότητας (Ομάδα Α’)» «Κεντρική Μακεδονία 2021-2027»- ΕΚΤ και συγχρηματοδοτείται από την Ελλάδα και την Ευρωπαϊκή Ένωση.