Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα για την Εξάλειψη της Βίας κατά των γυναικών (25 Νοεμβρίου), το πρωί της Παρασκευής 24 Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκε στο φουαγιέ του Πνευματικού – Πολιτιστικού Κέντρου της Αλεξάνδρειας δωρεάν σεμινάριο Αυτοάμυνας.
Στόχος του σεμιναρίου, που διοργανώθηκε από τη Δημοτική Επιτροπή Ισότητας σε συνεργασία με το Τμήμα Κοινωνικής Πολιτικής & Προστασίας της Υγείας του Δήμου, το Κέντρο Κοινότητας με Παράρτημα Ρομά και την Krav Maga Protection International Ημαθίας ήταν η εξοικείωση των συμμετεχόντων με βασικές έννοιες αυτοπροστασίας και αυτοάμυνας, όπως τακτικές αντιμετώπισης βίαιων καταστάσεων, ανάπτυξης φυσικών αμυντικών ικανοτήτων, και ενίσχυσης της ψυχολογίας, της αυτοπεποίθηση και της αντίληψης.
![](https://e-periskopisi.gr/wp-content/uploads/2023/11/20231124-wday2.jpeg)
![](https://e-periskopisi.gr/wp-content/uploads/2023/11/20231124-wday3.jpeg)
![](https://e-periskopisi.gr/wp-content/uploads/2023/11/20231124-wday4.jpeg)
Το Σάββατο στις 25 Νοεμβρίου ανήμερα της Παγκόσμιας Ημέρας, ο Δήμος Αλεξάνδρειας και η Δημοτική Επιτροπή Ισότητας θα προβούν σε συμβολική φωταγώγηση του Πνευματικού Κέντρου Αλεξάνδρειας με πορτοκαλί χρώμα, το επίσημο χρώμα της διεθνούς ευαισθητοποίησης για την εξάλειψη της βίας κατά των γυναικών.