![](https://1.bp.blogspot.com/-sQJQqPMrbR8/TdiiVozR65I/AAAAAAAAHAI/hJMdeQ3cFIY/s200/itbrsgl.gif)
Το όργανα ξεκίνησαν και για τους Ιταλούς λοιπόν, αφού ήδη από χθες η Standard & Poor’s ξεκίνησε πρώτη τον χορό. Η αξιολόγηση της γείτονος παραμένει στο Α+ αλλά οι προοπτικές αλλάζουν και από “στάσιμο” γυρνάνε με τρόπο μαγικό σε “αρνητικές”.
Και με τον μοναδικό τρόπο που έχουν αυτοί οι οίκοι επμβαίνουν και στα εσωτερικά ενός κράτους, αφού γίνεται λόγος για “πολιτικά αδιέξοδα” που πιθανόν να επηρεάσουν την διαχείρηση του χρέους.