Και μια που – δυστυχώς λόγω της επικαιρότητας – αναφερθήκαμε σε εγκληματικότητα που καλπάζει και έφτασε μέχρι τις πόρτες μας (γιατί νομίζαμε πως οι ένοπλες ληστείες είναι …προνόμιο των μεγαλουπόλεων), θα πρέπει να διευκρινιστεί κάτι: είναι αλήθεια ή όχι πως έχουν ήδη αρχίσει να συρρικνώνονται οι αστυνομικές υπηρεσίες στην περιοχή του Ρουμλουκιού;
![](https://2.bp.blogspot.com/_7u6pg4EMmVw/TBtvRKg8O-I/AAAAAAAADGQ/ZKqHsdmL40Y/s400/spolice.jpg)
Στην Αθήνα μιλάνε εδώ και μέρες για “Καλλικράτη” και στην αστυνομία, γεγονός που ίσως να σημάνει το κλείσιμο των αστυνομικών υπηρεσιών σε Μελίκη και Πλατύ. Οι νυν δήμαρχοι αλλά και ο επόμενος δήμαρχος – του διευρυμένου δήμου – Αλεξάνδρειας θα πρέπει να έχουν το νου τους…