Για σήμερα, Μεγάλο Σάββατο, σας έχω κάτι που σχετίζεται με παραδοσιακή κουζίνα της Καππαδοκίας (φυσικά νηστίσιμο φαγητό, λόγω ημερών).
Το έτρωγαν καθ’ όλη την περίοδο των νηστειών (αν και τα τελευταία χρόνια το τρώμε συνήθως μόνο τη Μεγάλη Παρασκευή).
Φυσικά στο μενού – όλο το χρόνο – υπήρχε και το παραδοσιακό “βάσι” (πληθ. “τα βάσια”). Οι νεώτεροι το γνωρίζουν ως αραβική πίτα, αν και η τελευταία δεν έχει καμία σχέση ως προς τη γεύση με το βάσι. Επίσης η αραβική πίτα είναι πιο χοντρή ενώ το βάσι είναι σχεδόν διαφανές, επειδή είναι εξαιρετικά λεπτό. Αλλά και οι διαστάσεις του είναι διαφορετικές, αφού έχει διάμετρο το λιγότερο 40-50 εκατοστά, ενώ για να καταναλωθεί (λόγω του ότι είναι πολύ λεπτό) πρέπει πρώτα τα βραχεί ελαφρώς με λίγο νερό γιατί είναι εξαιρετικά εύθραυστο.