Κατηγορίες
αθλητικά ποδόσφαιρο

Και κυπελλούχος ο Αστέρας Τριποτάμου

Στα πέναλτι κρίθηκε ο τελικός του κυπέλλου της ΕΠΣ Ημαθίας. Ο Αστέρας Τριποτάμου και ο Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων μετά από 120 αγωνιστικά λεπτά έμειναν στο 0-0 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Στη διαδικασία των πέναλτι, ο Τριπόταμος κέρδισε το ματς με 5-4 και κατέκτησε το κύπελλο.

Στο πρώτο μέρος την πρωτοβουλία των κινήσεων είχε η ομάδα του Τριποτάμου, που δημιούργησε απειλές στην αντίπαλη περιοχή ενώ τα Τρίκαλα δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό και αρκέστηκαν στο μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου σε ανασταλτικό ρόλο.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού τα Τρίκαλα ισορρόπησαν, πήραν τον έλεγχο  και έγιναν απειλητικά. Έχασαν μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις, είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, είχαν ένα δοκάρι, έκαναν φάσεις, παρόλα αυτά δεν κατάφεραν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα κι έτσι το παιχνίδι κρίθηκε στα πέναλτι.

Δείτε ΕΔΩ (στον Πληροφοριοδότη) φωτογραφίες και ΕΔΩ βίντεο από την διαδικασία των πέναλτι και φωτορεπορτάζ από την απονομή.