Κατηγορίες
αθλητικά ΕΠΣ Ημαθίας - Ένωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων Ημαθίας ποδόσφαιρο

ΕΠΣ Ημαθίας (Α’ κατηγορία): πρώτη ήττα για τον ΠΑΟΚ – μεγάλη ανατροπή στο Πλατύ

Ανακατατάξεις στο βαθμολογικό πίνακα της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Ημαθίας έφερε τη 12η αγωνιστική που διεξήχθη το Σάββατο 23 Νοεμβρίου. Η διαφορά μεταξύ του πρωτοπόρου ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας με τους υπόλοιπους διεκδικητές του τίτλου μειώθηκε πλέον και είναι οριακή ενώ στο Πλατύ ο Αγροτικός Αστέρας έκανε τη μεγάλη ανατροπή.

Στο πιο σημαντικό παιχνίδι της αγωνιστικής ο πρώτος της βαθμολογίας ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας έπαιζε εκτός έδρας με τον Μ. Αλέξανδρο Αγίας Μαρίνας και ηττήθηκε με 1-0, σε ένα παιχνίδι που είχε τεράστιο ενδιαφέρον μέχρι και το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Το Ροδοχώρι υποδέχθηκε τον Φίλιππο Μελίκης και κέρδισε με 1-0 ενώ ο ΦΑΣ Νάουσα πήρε επίσης τους 3 βαθμούς της νίκης.

Στο Πλατύ, ο Αγροτικός Αστέρας επιδεικνύοντας τεράστια αποθέματα θέλησης κατάφερε τη μεγάλη ανατροπή σε ένα παιχνίδι που έχανε με 2-3 μέχρι το 65ο λεπτό. Η ομάδα του Πλατέος βρέθηκε μάλιστα 3 φορές πίσω στο σκορ και κέρδισε ένα συγκλονιστικό (όσον αφορά τη διακύμανση του σκορ) παιχνίδι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία (μετά από 12 αγώνες για όλους, αφού την Τετάρτη ολοκληρώθηκε και το παιχνίδι της 9η αγωνιστικής μεταξύ Αχιλλέα Νάουσας και ΦΑΣ Νάουσα, που είχε διακοπεί λόγω ομίχλης και παίχτηκαν τα υπολειπόμενα 35 λεπτά):

Ένωση Απ.Παύλου – Α.Ε. Χαρίεσσας: 0-0
Άρης Παλαιοχωρίου – Αχιλλέας Νάουσας: 0-2
Αγροτικός Αστέρας Πλατέος – ΓΑΣ Κοπανός: 4-3
Α.Ε. Ποντίων Βέροιας – Ολυμπιακός Νάουσας: 1-3
ΓΑΣ Ροδοχωρίου – Φίλιππος Μελίκης: 1-0
Αστέρας Τριποτάμου – ΠΑΟ Κουλούρας: 2-4
Μ. Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας – ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας: 1-0
ΦΑΣ Νάουσα – Θύελλα Σταυρού: 3-1