Κατηγορίες
αθλητικά ΕΠΣ Ημαθίας - Ένωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων Ημαθίας ποδόσφαιρο

Στην κορυφή της βαθμολογίας ο ΓΑΣ Ροδοχωρίου στο μέσο της αγωνιστικής περιόδου

Αλλαγή στο βαθμολογικό πίνακα έφερε η επιστροφή των ομάδων στις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις για το πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Ημαθίας.

Το Ροδοχώρι με τη νίκη του στο Πλατύ (που ήρθε μετά από ανατροπή του σκορ – αυτογκόλ και δυο λεπτά αργότερα γκολ των φιλοξενούμενων) πέρασε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, η Νάουσα δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τον “παράγοντα έδρα” στο παιχνίδι με τη Μαρίνα (αφού παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων οι φιλοξενούμενοι κράτησαν για τα 65 λεπτά μετά την ισοφάριση το 1-1) και έμεινε πίσω στη βαθμολογία, ενώ δυο παιχνίδια – του Εθνικού Κλειδίου με τον Α.Ο. Μαρίνας και του Φιλίππου Μελίκης με την Ένωση Αποστ. Παύλου – δεν πραγματοποιήθηκαν λόγω της κακής κατάστασης του αγωνιστικού χώρου.

Πολλά γκολ είδαν οι φίλοι του ποδοσφαίρου στα παιχνίδια Α.Ε. Χαρίεσσας – ΓΑΣ Κοπανός και ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας – Άρης Παλαιοχωρίου (συνολικά 12).

Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων: 34

Η επόμενη αγωνιστική είναι αυτή με την οποία ανοίγει ο δεύτερος γύρος του πρωταθλήματος της περιόδου 2018/2019.