Κατηγορίες
αθλητικά μπάσκετ

Πρώτη νίκη του Φιλίππου Βέροιας στο παιχνίδι με τη Χαλκηδόνα

Με όπλο την πολύ καλή άμυνα, η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας πέτυχε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής κατηγορίας απέναντι στην Προποντίς Χαλκηδόνας με τελικό σκορ 76-65.

Με την έναρξη του παιχνιδιού και με δυο γρήγορες φάσεις η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα προηγήθηκε με 5-0 (στο 1’). Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και στο 4’ ισοφάρισαν σε 8-8. Ο Φίλιππος συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων μέχρι το 7’ όπου η Προποντίς πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στον αγώνα με 14-15. Το παιχνίδι μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου ήταν αμφίρροπο με τον Φίλιππο να προηγείται με 22-21 (στο 10’).

Στο 12’ οι φιλοξενούμενοι με σερί 0-6 πέρασαν μπροστά 22-26. Σουτζόπουλος και Βάλιος όμως ισοφάρισαν για την ομάδα του Γκίμα στο 14’ (26-26). Ο Φίλιππος στο 18′ απέκτησε μια διαφορά 7 πόντων (36-29) αλλά μετά από λάθη στην άμυνα έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα της Χαληδόνας να μειώσει σε 36-33, σκορ με το οποίο έκλεισε και το ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Γκίμα παίζοντας πολύ καλή άμυνα και με τα σουτ από την περιφέρεια των Παραπούρα, Σουτζόπουλου και Βάλλιου απέκτησε μια σημαντική διαφορά (48-41 στο 25’, 51-45 στο 26’) την οποία και διατήρησε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (63-50 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα της Βέροιας συνέχισε την ασφυκτική πίεση, συντήρησε την διαφορά και πήρε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής.

Διαιτητές : Καλογερόπουλος Λ. και Τσουμαχίδης

Δεκάλεπτα : 22-21, 36-33, 63-50, 76-65

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης) : Παπαδόπουλος 2, Σουτζόπουλος 31(3), Σισμάνης 3, Πονόπουλος, Τσεσμετζίδης, Τσιακλάγκανος, Βαλλιος 8(2), Κοθράς 8(1), Καβαργύρης 2, Παραπούρας 22(4), Καντάρκος.

Προποντίδα/Χαλκηδόνα (Τουλούμης): Σπύρας 5, Μαρκίδης 5, Δανάκης 13(1), Τσακαλέρης 20(1), Παπαδόπουλος, Λαΐδης 2, Μυλωνίδης 6, Κουτέ, Λαζαρίδης, Δελίδης 9(1), Σικαλίδης 5.