Κατηγορίες
αθλητικά ΕΠΣ Ημαθίας - Ένωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων Ημαθίας ποδόσφαιρο

ΕΠΣ Ημαθίας – πρωταθλήτρια της Α1 κατηγορίας τη Νίκη Αγκαθιάς

Ένωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων ΗμαθίαςΜε ένα γκολ που ήρθε στο τέλος της παράτασης του αγώνα μεταξύ ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας και Νίκης Αγκαθιάς, η δεύτερη κατέκτησε το πρωτάθλημα της Α1 κατηγορίας της ΕΠΣ Ημαθίας.

Το τελικό σκορ στο παιχνίδι, που διεξήχθη στο Μακροχώρι και ανέδειξε τον πρωταθλητή της κατηγορίας για την περίοδο 2017/2018, ήταν 1-2 αφού τυπικά γηπεδούχος ήταν ο ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας.

Προηγήθηκε ο ΠΑΟΚ στο 17ο λεπτό (Αθανασιάδης) ενώ η Νίκη Αγκαθιάς ισοφάρισε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (Κίτσας). Η ομάδα των γηπεδούχων έμεινε από τα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου με δέκα παίχτες ενώ παρά τις προσπάθειες και των δυο ομάδων δεν κατέστη δυνατό να σημειωθεί τέρμα και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Λίγο πριν από τη λήξη και της παράτασης η πρόκριση ήρθε για τη Νίκη με γκολ του Σιδηρόπουλου και έτσι η ομάδα της Αγκαθιάς από την ερχόμενη αγωνιστική περίοδο θα παίζει στην Γ’ Εθνική.