Κατηγορίες
αθλητικά

Νίκη για τον Φίλιππο Βέροιας στο παιχνίδι με τον Πολύγυρο

Με εκπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο ο Φίλιππος Βέροιας κατάφερε και πήρε μια πολύτιμη εκτός έδρας νίκη επί του Πολύγυρου με σκορ 66-69. Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 20-14 στο 10′ και 31-26 στο 20′ στην επανάληψη ήταν πιο συγκεντρωμένη και στο 26′ πέρασε μπροστά με 38-42.

Στο 35′ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 54-58 αλλά οι παίκτες του Γκίμα κράτησαν το προβάδισμα και πήραν την νίκη με 66-69. Επόμενο παιχνίδι στο Δ.Α.Κ “Δημήτριος Βικέλας” με τον ομάδα του Πευκοχωρίου. Πρώτοι σκόρερ για τον Φίλιππο ο Κοθράς με 20 πόντους και ο Σιόλογκας με 12.

Σε δηλώσεις που έκανε μετά από τη νίκη επί του Πολυγύρου, ο προπονητής του Φιλίππου Δημήτρης Γκίμας δήλωσε :

“Αφού συγχαρούμε την αντίπαλη ομάδα και τον κόουτς Καραπιπερίδη για αυτό το πολύ δυνατό παιχνίδι θα πρέπει να δώσουμε περισσότερα συγχαρητήρια στους παίκτες μας που κατάφεραν να ξεπεράσουν τους τραυματισμούς και το βάρος των οκτώ συνεχόμενων ηττών και κέρδισαν δίκαια το παιχνίδι. Παραμένουμε ζωντανοί κι όσο ζούμε ελπίζουμε.”

Διαιτητές : Ελευθεριάδης και Ξέρας

Δεκάλεπτα : 20-14, 31-26, 44-55, 66-69

ΑΟ Πολύγυρου (Καραπιπερίδης): Ζαγορίτης, Πιπιλιάρης 11 (1), Πετρίδης 11(1), Παπασαραφιανός 3 (1), Βούλγαρης, Χρηστίδης, Νησιώτης 15, Μούκαρης 12 (1), Μίκιτς 14 (1).

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Τσιμίδης, Τσεσμετζίδης, Βάλλιος 10(3), Παπαδόπουλος 8, Κοθράς 20(1), Σιόλογκας 12, Θεοδωρίδης 8, Σταυριανίδης 11(2), Τόκας Αλεξ.