Κατηγορίες
αθλητικά

Πέμπτο μετάλλιο για την Ελλάδα στους Ολυμπιακούς του Ρίο

istiopl470-rioΈνα ακόμη μετάλλιο, το χάλκινο, κατάφεραν να κερδίσουν στους Ολυμπιακούς του Ριο οι Έλληνες αθλητές.

Συγκεκριμένα, οι Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής κέρδισαν το χάλκινο μετάλλιο στην ιστιοπλοΐα (σκάφη 470), εμπλουτίζοντας με το όγδοο Ολυμπιακό μετάλλιο τη συλλογή της ελληνικής ιστιοπλοΐας. Το μετάλλιο “ήρθε” με… καθυστέρηση, αφού η κούρσα μεταλλίων που ήταν προγραμματισμένο να διαξαχθεί την Τετάρτη δεν έγινε λόγω άπνοιας. Οι Έλληνες αθλητές είχαν ίδιους βαθμούς ποινής με τους δεύτερους Αυστραλούς, όμως στην κούρσα της Πέμπτης 18 Αυγούστου τερμάτισαν μια θέση πίσω από αυτούς και έτσι κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο.

Στην ίδια κατηγορία (αλλά στα πληρώματα γυναικών) είχαν κατακτήσει το χρυσό το 2004 οι Σοφία Μπεκατώρου και Αιμιλία Τσουλφά.