Κατηγορίες
αθλητικά Πλατύ

Πρώτο εντός έδρας παιχνίδι μετά από χρόνια για τον Αγ. Αστέρα Πλατέος

OLYMPUS DIGITAL CAMERAΔεν τα κατάφερε ο Αγρ. Αστήρ Πλατέος, στην πρώτη εμφάνιση μετά από πολλά χρόνια σε εντός έδρας παιχνίδι.

Ηττήθηκε από το φαβορί της κατηγορίας, την ομάδα της Αγ. Μαρίνας με 1-5, αλλά το τελικό σκορ δεν αντικατροπτρίζει τη συνολική διάρκεια του παιχνιδιού – αφού κατά το πρώτο ημίχρονο η υπεροχή της γηπεδούχου ομάδας ήταν εμφανής ενώ οι ρόλοι αντιστράφηκαν στο δεύτερο ημίχρονο και η ομάδα της Αγ. Μαρίνας ήταν κατά πολύ καλύτερη από τους γηπεδούχους.
Η ομάδα του Πλατέος έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο ενώ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και την αντιστροφή των ρόλων η υπεροχή των φιλοξενουμένων ήταν εμφανής και η ομάδα της Αγίας Μαρίνας κατάφερε να προηγηθεί ήδη από το 47ο λεπτό.

Το παιχνίδι, που έγινε σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο, είχε από όλα: πολύ κρύο, πολλά γκολ, δυνατά σημεία, γκολ που ακυρώθηκαν, πέναλτυ, κίτρινες και μια κόκκινη (αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας του Πλατέος).
Κυριότερο όμως ήταν κάποιο άλλο χαρακτηριστικό του σημερινού παιχνιδιού: οι αρκετοί θεατές που επέλεξαν να περάσουν το κυριακάτικο απόγευμά τους στην εξέδρα του δημοτικού σταδίου Πλατέος, δίδοντας έτσι το στίγμα πως είναι κοντά στην ομάδα και στην προσπάθεια διοίκησης και παιχτών να ξεκινήσουν από το πουθενά να στήσουν ξανά την ιστορική ομάδα του Πλατέος.
Και αυτό είναι που μετράει, σε μια ομάδα που μετρά μόλις 2-3 μήνες από την ανασυγκρότησή της.
Επόμενο προγραμματισμένο “ραντεβού” στα γήπεδα για τον Αγρ. Αστέρα Πλατέος (στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής) πάλι στο γήπεδο Πλατέος, στις 15 Φεβρουαρίου, σε παιχνίδι με την Ακαδημία Ποδοσφαίρου Νάουσας.