Κατηγορίες
αθλητικά Ημαθία Χωρίς κατηγορία

Νίκη εκτός έδρας 84-86 για τον Φίλιππο Βέροιας

iraklis_filippos_2013aΜεγάλη νίκη πέτυχε ο Φίλιππος Βέροιας επί του Ηρακλή Θεσσαλονίκης στα πλαίσια της 23ης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας. Το παιχνίδι από το πρώτο λεπτό ήταν ντέρμπι. Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα μπήκαν δυναμικά και πήραν προβάδισμα στο 2ο λεπτό με 4-6 γρήγορα όμως ο Ηρακλής με τον Κοθρά και τον Τσότσο πέρασε μπροστά με 24-17.

Ο Φίλιππος κατάφερε να προηγηθεί στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου με τον Κασαμπαλή και με τρίποντο του Σιζόπουλου 42-49 αλλά ο Ηρακλής και πάλι αντέδρασε γρήγορα και ισοφάρισε σε 51-51 στο 25. Το σκορ στο παιχνίδι άλλαζε διαρκώς χέρια ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Φίλιππος αν και αστόχησε σε κρίσιμες βολές που θα του έδιναν πιο άνετα την νίκη κατάφερε να πάρει την πολύτιμη νίκη με 84-86.

Διαιτητές : Τζαφλέρης –Γερακίνης – Παπανικολάου.

Δεκάλεπτα: 24-22, 40-44, 60-67, 84-86

ΗΡΑΚΛΗΣ (Πέρκος): Μήτσιαλος 4, Μπεχλιβάνης 12 (1), Αποστολίδης, Χρυσόπουλος 8 (1), Θεοδωράκος 5 (1), Τσουμπρίλο 15 (3), Κοθράς 4, Σιόλογκας 15 (1), Μαλτέσιος 10, Τσότσος 11 (1)

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Τόμιτς 13 (1), Σαμαράς, Ακεψιμαίδης 7 (1), Σιζόπουλος 24 (5), Κιτσούλης 20 (2), Κασάμπαλης 5, Μαυρογιάννης 3, Τριχόπουλος 5 (1), Μπρόζος 9, Βαρυτιμιάδης

Ιατρικό team : Dr. Ευγενιάδης Γιώργος, Ξηρός Δημήτριος