Κατηγορίες
Χωρίς κατηγορία

Νίκη στο Βόλο (83-90) για τον Φίλιππο Βέροιας στο μπάσκετ

Την μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Φίλιππος Βέροιας απέναντι στην ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΒΟΛΟΥ με 83-96 για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής κατηγορίας.

Ο Φίλιππος έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 6 πόντους (41-47) αλλά στην επανάληψη βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμη και με 10 πόντους. Οι παίχτες του Δημήτρης Γκίμα κατόρθωσαν να ανακάμψουν και παίζοντας πολύ καλή άμυνα στο 4ο δεκάλεπτο κατάφεραν να πάρουν τους βαθμούς της νίκης.

Πρώτος σκόρερ του Φιλίππου ο Αλέξανδρος Ράπτης ο οποίος πέτυχε 25 πόντους

Δημήτρης Γκίμας : “Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την μεγάλη αυτή νίκη απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα όπως είναι η ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ. Στο 3ο δεκάλεπτο τα πράγματα δυσκόλεψαν αλλά τα παιδιά με πείσμα και πάθος κατάφεραν να πάρουμε την μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη. Η σκληρή δουλειά συνεχίζεται. Προσθέσαμε ακόμη ένα λιθαράκι για την πραγματοποίηση του στόχου μας.
Δεκάλεπτα :  21-24, 41-47, 67-58, 83-90
ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΒΟΛΟΥ (Μυριτζής): Καραγιώργος 1, Νάννης 16, Ζαρογιάννης 16, Τάσσος 4, Τσώλης 27 (4), Γεωργίου 7 (1), Καραβασάνης 2, Παρασκευάς 10.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Κοθράς  13 (2), Κασαμπαλής 7, Μπρόζος 18 (2), Ράπτης  25, Χρυσόπουλος 5, Πάλλης 8, Ορφανός 5 (1), Tριχόπουλος 9 (2)
Διαιτητές : Λαζαρίδης Κ.-Ζαγορίδης.