Κατηγορίες
Χωρίς κατηγορία

Φίλιππος Βέροιας – Μεταμόρφωση Βόλου: 80 – 66

Με παρουσία πλήθους κόσμου και την κερκίδα να θυμίσει άλλες εποχές, χάρις τον Σύνδεσμο Φιλάθλων της Βέροιας, η ομάδα του Φιλίππου πέτυχε την πρώτη της νίκη για το φετινό πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής κατηγορίας επί της Μεταμόρφωσης Βόλου με 80-66.
Ο Φίλιππος σε όλο το παιχνίδι είχε τον έλεγχο, έπαιξε πολύ καλή άμυνα και κυριάρχησε κάτω και από τα δύο καλάθια δημιουργώντας μια διαφορά ασφαλείας. Μοναδικό σημείο καμπής της ομάδας το 3ο δεκάλεπτο όπου υπήρξε μια «χαλάρωση» δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να μειώσουν την διαφορά σε 8 πόντους (51-43).
Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ασφυκτική άμυνα του Φιλίππου περιόρισε του Βολιώτες ακόμη περισσότερο και οι παίχτες του Δημήτρη Γκίμα όντας πιο εύστοχοι κατάφεραν και πήραν την πολύτιμη νίκη.
Διαιτητές : Συμεωνίδης-Τζίμα
Δεκάλεπτα : 17-8, 38-22, 62-45, 80-66
ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Κοθράς 12(2), Τριχόπουλος 16(2), Κασαμπαλής 6, Μπρόζος 9(3), Ράπτης 10, Χρυσόπουλος 13(2), Πάλλης 6, Ορφανός 8(2), Τσεσμετζής, Φύκατας
ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΒΟΛΟΥ (Μυριτζής): Καραγεώργος 6(2), Θεοφίλακτος 1, Νάνης 8, Γεωργίου 20(4), Ζαρογιάννης 9, Τάσσος 8, Καραβασάνης 7, Παρασκευάς 8(1).